SPE News

2022 SPE Regional Award Recipients Announced

These awards recognize those members who have contributed exceptional service and leadership to the Society, as well as those who have made major professional contributions to their technical disciplines at the regional level.

Awards
Please congratulate the 2022 Regional Award recipients.
SOURCE: Getty Images

Please congratulate the 2022 Regional Award recipients for being elected by their peers for outstanding technical and award accomplishments in their region.

The call for 2023 SPE awards nominations begin in September. Visit www.spe.org/awards to learn how to nominate a colleague for an SPE regional or international award.

AFRICA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Hassannah Salami, Addax Petroleum Dev. Nigeria Ltd.

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Adaobi Nwosi-Anele, Rivers State University of Science and Technology

Regional Drilling Engineering Award

Bassey Akong, SEPLAT Petroleum Development Co. Ltd.

Regional Health, Safety, and Environment Award

Daniel Abia, TotalEnergies E&P Nigeria Ltd.

Regional Production and Operations Award

Emmanuel Odofia, Suneses Energy Ltd.

Regional Projects, Facilities, and Construction Award

Christopher Egwuatu, Nigeria LNG Ltd.

Regional Public Service Award

Fanyama Okoli, Schlumberger Nigeria Ltd.

Regional Service Award

Magdalene Umoh, Shell Petroleum Development Co. Nigeria (SPDC)

Priscilla Enwere, Heritage Energy Operational Services Ltd.

Riverson Oppong, Ghana National Gas Co.

Rockyus Kerenge

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Nurudeen Yusuf, Chevron Nigeria Ltd.

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

James Allotey-Okai, Halliburton

Eelah Muzan, Shell Petroleum Development Co. Nigeria (SPDC)

CANADA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Tom Littleford, DarkVision Technologies Inc.

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Juliana Leung, University of Alberta

Regional Production and Operations Award

Chris Moss, EnCana Oil & Gas (USA) Inc.

Regional Service Award

Kody Gundersen, Seven Generations Energy Ltd.

Lyle Burke, Canadian Natural Resources Ltd.

Shabbir Mustafiz, InnoTech Alberta

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Farshid Torabi, University of Regina

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Cody Hollohan, Baker Hughes

Regional Distinguished Corporate Support Award

Chevron Canada

EASTERN NORTH AMERICA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Joseph Frantz, Deep Well Services

Regional Data Science and Engineering Analytics Award

Shahnawaz Molla, Schlumberger

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Qin He, Saint Francis University

Regional Drilling Engineering Award

Jonathan Benesch, Exxon Mobil Corp.

Regional Formation Evaluation Award

Paul Craddock, Schlumberger – Doll Research

Regional Management Award

Surya Rajan, Element Logix Venture Partners

Regional Service Award

Kimberly Ayers, Ayers Petroleum Consulting LLC

Regional Distinguished Corporate Support Award

Universal Pressure Pumping Inc.

GULF COAST NORTH AMERICA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Robert Shelley, RF Shelley LLC

Regional Data Science and Engineering Analytics Award

Chicheng Xu, Aramco Houston Research Center

Regional Drilling Engineering Award

Jesus Capo, Hokchi Energy

Regional Management Award

Shree Vikas, ConocoPhillips Co.

Regional Production and Operations Award

Katherine Hull, Aramco Services

Regional Public Service Award

Vikrant Lakhanpal, Proline Energy Resources

Regional Service Award

Baosheng Liang, Chevron North America Upstream

Johannes Alvarez, Chevron Corp.

Jose Moreiras Reynaga, Schlumberger

Lissett Barrios, Shell

Rajesh Saini, Aramco Services Co.

Xia Wei, Schlumberger

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Jody Mahoney, BHP Petroleum

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Stacey Althaus, Aramco Americas

Pushpesh Sharma, AspenTech

Regional Distinguished Corporate Support Award

SparkCognition

LATIN AMERICA AND THE CARIBBEAN REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Carlos Pedroso, Enauta Energia SA

Regional Data Science and Engineering Analytics Award

Bruno William Pereira, Shell International E&P Co.

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Luz Eyzaguirre, Universidad Nacional De Ingenieria

Regional Drilling Engineering Award

Antonio Lage, Petrobras

Regional Health, Safety, and Environment Award

Josue Franca, Petrobras – Petroleo Brasileiro

Regional Management Award

Marcio Felix Bezerra, Petrobras

Regional Public Service Award

Aristobulo Bejarano Wallens, Independent Engineering Svcs.

Regional Service Award

Shiniti Ohara, Barra Energia Oil & Gas

Zeudy Galban, Integrated Fusion Oil & Gas

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Eduardo Manrique, Ecopetrol SA

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Anny Beatriz Andrade

Eduarda Zanetti

Regional Distinguished Corporate Support Award

Pan American Energy

MID-CONTINENT NORTH AMERICA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Kyle Haustveit, Devon Energy Production Co. LP

Regional Management Award

Kyle Haustveit, Devon Energy Production Co. LP

Regional Production and Operations Award

Daniel Snyder, Ichor

Regional Service Award

Jeffrey Stokes, Bosque Systems LLC

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Tyler Conner, Devon Energy Production Co. LP

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Ayman Mohmmed Almohsin, Saudi Aramco PE&D

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Brittany Miller, TAM International

MIDDLE EAST AND NORTH AFRICA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Muhammad Arsalan, Saudi Aramco

Regional Data Science and Engineering Analytics Award

Hasan Abdulelah Nooruddin, Saudi Aramco

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Mohamed Ahmednasreldin Mahmoud, King Fahd University of Petroleum & Minerals

Regional Drilling Engineering Award

Jianhui Xu, Saudi Aramco

Regional Formation Evaluation Award

Nasreddine Hammou, Saudi Aramco PE&D

Regional Health, Safety, and Environment Award

Karam Sami Al-yateem, Saudi Aramco

Regional Production and Operations Award

Amr M. Zhran, Saudi Aramco

Regional Projects, Facilities, and Construction Award

Hasan M. Al Mubarak, Saudi Aramco

Regional Public Service Award

Eyad Ali Al Ali, Saudi Aramco PE&D

Regional Service Award

Mohamed Elshawaf Abdelmohsen, Khalda Petroleum Co.

Nour Othman Baqader, Saudi Aramco PE&D

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Cenk Temizel, Saudi Aramco

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Saad Menahi Al-Mutairi, Saudi Aramco PE&D

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Mohamed Elshawaf Abdelmohsen, Khalda Petroleum Co.

Mohammed Salam Almuslem, Saudi Aramco PE&D

Regional Distinguished Corporate Support Award

Saudi Aramco – Southern Area Oil Operations

NORTH SEA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Bogdan Bocaneala, Oil Pollution & Environmental Control Systems

Regional Health, Safety, and Environment Award

Kirsty Walker, Schlumberger Ltd.

Regional Management Award

David De Groot, Neptune Energy

Regional Service Award

Michael Gunningham, SGS Subsurface Consultancy

Hassan Karimi, Schlumberger

Stewart McIntosh, McIntosh Technical Ltd.

Junichi Sugiura, Sanvean Technologies

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

David Masson, Masson Oil & Gas Upstream Consultancy

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Suzanne Hurter, TNO

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Anna Helene Petitt, Tendeka

Elizaveta Poliakova, Trident Energy Management Ltd.

NORTHERN ASIA PACIFIC REGION

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Zhang Guangqing, University of Petroleum China Beijing

Regional Drilling Engineering Award

Feng Yongcun, University of Petroleum China Beijing

Regional Formation Evaluation Award

Wang Hua, University of Electronic Science & Technology China

Regional Production and Operations Award

Maung Maung Thant, Petronas Research Center

Regional Service Award

Mohd Hazwan Mohd Hairollah, Voith Turbo Inc.

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Xu Limin, Beijing Research Center of EXPEC ARC Saudi Aramco

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Zhou Zhou, University of Petroleum China Beijing

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Iqmal Mohd Fuad, Consurv Technic Sdn Bhd

ROCKY MOUNTAIN NORTH AMERICA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Garrett Fowler, ResFrac Corporation

Regional Data Science and Engineering Analytics Award

Pejman Tahmasebi, University of Wyoming

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Luis Zerpa, Colorado School of Mines

Regional Projects, Facilities and Construction Award

Carolyn Koh, Colorado School of Mines

Regional Public Service Award

Nicolas Cosca, Helmerich & Payne

Regional Service Award

Ben Nathan

Ellis Peterson, State of Utah

Morteza Dejam, University of Wyoming

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Salina Derichsweiler

Regional Distinguished Corporate Support Award

EOG Resources Inc. – Denver Office

RUSSIA AND CASPIAN REGION

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Vladislav Sudakov Kazan Federal University

Regional Formation Evaluation Award

Zharas Bekkaliyev, North Caspian Operating Co. N.V.

Regional Health, Safety, and Environment Award

Nadezhda Sheveleva, Gubkin Russian State University of Oil & Gas

Regional Management Award

Asset Zhumadil, Tethys Petroleum Ltd.

Regional Service Award

Bagilya Karsybayeva, North Caspian Operating Co. N.V.

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Marat Sagyndikov, Kazmunaigas Engineering KazNIPImunaygas

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Boris Belozerov, Gazpromneft NTC

Regional Distinguished Corporate Support Award

BP Azerbaijan

SOUTH ASIA AND THE PACIFIC REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Simon Chipperfield, Santos Ltd.

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Samarth Patwardhan, MIT World Peace University

Regional Drilling Engineering Award

Prashant Motghare, Oil & Natural Gas Corp. Ltd.

Regional Health, Safety, and Environment Award

Binu Joseph, Schlumberger India Technology Centre

Regional Management Award

Prakash Kamble, Bharat PetroResources Ltd.

Regional Projects, Facilities, and Construction Award

Shashank Jha, Baker Hughes

Regional Public Service Award

Sri Konsep Harum Wicaksono, PT Pertamina Hulu Mahakam

Regional Service Award

Matthew Flett, Chevron Australia Pty Ltd.

Pieter Jagtenberg, Woodside Energy Ltd.

Rahul Patil, Halliburton

Stephen McBride, Lunana Energy Advisory

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Kumar Ayush, Oil & Natural Gas Corp. Ltd.

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Jitendra Sangwai, Indian Institute of Technology Madras

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Wilsen Lauwijaya, PT Pertamina Hulu Mahakam

SOUTH, CENTRAL AND EAST EUROPE REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Peter Janiczek, OMV Petrom SA

Regional Data Science and Engineering Analytics Award

Neil McNaughton, The Data Room

Regional Formation Evaluation Award

Zoran Cogelja, INA Industrija Nafte D.D.

Regional Management Award

Reinhard Pongratz, OMV E&P Gmbh

Regional Public Service Award

Zsolt Molnar, MOL Hungarian Oil & Gas PLC

Regional Service Award

Luca Motti, Accenture

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Arthur Moncorge, TotalEnergies E&P France

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Zahraa Alkalby, TotalEnergies E&P France

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Ina Hadziavdic, RAG Austria AG

Regional Distinguished Corporate Support Award

IHS Markit

SOUTHWESTERN NORTH AMERICA REGION

Regional Distinguished Achievement Award for Petroleum Engineering Faculty

Quoc Nguyen, The University of Texas at Austin

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Alexis Cleckler, COG Operating LLC

Regional Young Professional Member Outstanding Service Award

Mohamed Mehana, Los Alamos National Laboratory

WESTERN NORTH AMERICA REGION

Regional Completions Optimization and Technology Award

Tarlochan Singh, Aera Energy LLC

Regional Data Science and Engineering Analytics Award

Patrick Bangert, Samsung Co. Ltd.

Regional Public Service Award

Timothy Frame, MTS Solutions

Regional Service Award

Francisco Leon, California Resources Corp.

Regional Reservoir Description and Dynamics Award

Yin Zhang, University of Alaska – Fairbanks

Regional Sustainability and Stewardship in the Oil and Gas Industry Award

Tony Zamora, Consultant